Marka Patent Tescil Ofisi

Ayırt edicilik

Tasarım işlemlerinin birbirinden ayırt edilebilme için ilgili tasarım tescil görselinin diğer tasarım tescil işlemlerinden farklılık göstermesi ilgilenen kişinin insani duyularında belirgin bir şekilde farklılık yaratması gerekmektedir. Tescil işlemlerinde önem arz eden husus bir tasarım oluşturulduğu zaman inceleyen kişinin duyularını harekete geçirmesidir. Bu şekilde özelliğine sahip olmayan tasarımlar tescil edilip ve koruma altına alınması mümkün değildir.

Ayırt edici özellik ürünlerin kendine has nitelikleri anlatmak ifade etmek sureti ile kullanılmalıdır. Bu nitelikteki özelliklerin değerlendirmesinde başvuru yapılan tasarım tescil işlemlerinin diğer tasarımlardan ayrı olarak, görsel anlamda farklılıklar yaratıp yaratmadığına bakılır.

Yasalar gereği, tasarımların ayırt ediciliği görsel özellik açısından diğer tasarımlara nazaran yansıtacağı farklılıklar seviyesi belirgin olmalıdır. Başka bir değişle diğer tasarımlardan ilham alarak tasarlanan tasarım kesin olarak tescil edilemeyeceğidir.

Adresimiz

Barboros Hayrettin Paşa Mah 1988. Sokak No:4 Papatya 1 Residence Kat:6 D:82 Esenyurt-Beyliküzü/İstanbul

Telefon

0212 452 77 70

0530 833 36 26

Email

info@patenttescil.com.tr

Marka ve Patent Tescil Sorgula

Patent Marka tescil araştırması ve marka tescili durumu ve bilgileri hakkında ücretsiz araştırma yapalım.


 
Dakika Reklam